Uruchomienie nowej topialni elektrycznej

Uruchomienie nowej topialni elektrycznej oraz rozpoczęcie produkcji odlewów z żeliwa sferoidalnego.

Topialnia to miejsce gdzie powstaje materiał wykorzystywany do tworzenia odlewów, czyli żeliwo szare i sferoidalne. Odbywa się to w procesie obróbki mechanicznej i termicznej określonych komponentów, które po przetopieniu pozwolą na uzyskanie bogato składnikowej masy odlewniczej. Wszystkie wykorzystywane komponenty posiadają certyfikaty jakości. Skład masy jest drobiazgowo kontrolowany, tak by spełniał swoje właściwości wytrzymałościowe.

Topialnia w Odlewni Żeliwa Simiński – Ordon pracuje w systemie duplex. Metal wytapiany jest w tyglowych piecach elektrycznych średniej częstotliwości o pojemności 2 x 4 tony. Następnie płynny metal przetrzymywany jest w kanałowym piecu indukcyjnym o mocy 200 kW i pojemności 4 ton. Piec ten pełni także funkcję automatycznej zalewarki.

W czasie zalewania formy, bezpośrednio na strugę metalu, wdmuchiwany jest modyfikator. W celu monitorowania procesu, za pomocą pirometru optycznego, mierzona jest temperatura zalania każdej formy. Dane archiwizowane są na bieżąco.